Festiwal objazdowy

Tagi:

Za nami jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. Na WATCH DOCS warszawska publiczność miała okazję obejrzeć blisko sto najciekawszych dokumentów poruszających problematykę praw jednostki. Większość z tych filmów można obejrzeć podczas Festiwalu Objazdowego WATCH DOCS, który ruszył w marcu.

O nagrodę 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS walczyło w grudniu ubiegłego roku ok. 20 filmów wybranych spośród ponad tysiąca zgłoszeń. Nagrodę dla najlepszego dokumentu międzynarodowe jury przyznało twórcom filmu „Les Arrivants” („Nowi”), za „stworzenie poruszającego obrazu skomplikowanej rzeczywistości między instytucją a migrantami, uchwyconej w jednym miejscu akcji”. „Nowi” to opowieść o dwóch kobietach pracujących w organizacji CAFDA zajmującej się pomocą socjalną rodzinom emigrantów starających się we Francji o azyl. W codziennej pracy bohaterki stawiają czoła zawiłym procedurom i absurdalnym przepisom prawa.

Festiwalowe jury postanowiło wyróżnić także obraz „Tibet in Song” („Tybet w pieśni”), w którym reżyser Ngawanga Choephela próbuje zarejestrować ginące ludowe pieśni pozostające jednym z najważniejszych nośników tybetańskiej polityki – zarówno dla machiny propagandowej władz, jak i przeciwników kolonialnych rządów Chin. Reżyser sugestywnie przekonuje, że w kraju, w którym co czwarty obywatel jest analfabetą, gniew i marzenia wciąż najlepiej wyrażają się przez śpiew. Obraz „Tibet in Song” został również laureatem nagrody publiczności.

Większość dokumentów prezentowanych w grudniu w Warszawie zostanie powtórnie wyświetlona podczas Festiwalu Objazdowego. – Głównym naszym celem jest promocja praw człowieka. Prezentowane filmy opowiadają o próbach zachowania godności przez jednostki żyjące w ustrojach totalitarnych i autorytarnych, o przyczynach i kontekstach naruszeń praw człowieka, a także o sposobach i tradycjach walki z takimi naruszeniami – wylicza Jonasz Żak, koordynator festiwalu objazdowego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Fundacja, obok Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społecznego Instytutu Filmowego, jest organizatorem imprezy.

Podczas festiwalu objazdowego odbędzie się łącznie kilkaset projekcji filmowych, którym towarzyszyć będą warsztaty i panele dyskusyjne na temat praw człowieka. Organizatorzy planują również liczne wydarzenia towarzyszące: koncerty, wystawy fotografii, spotkania z organizacjami pozarządowymi, a także konkurs wiedzy o prawach człowieka.

Festiwal odbędzie się w ok. 30 miastach. Liczbę widzów, którzy wzięli udział w poprzedniej jego edycji, szacuje się na ok. 65 tys. osób. W tym roku będzie ich prawdopodobnie jeszcze więcej. Wstęp na wszystkie pokazy filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Więcej informacji: www.watchdocs.pl.

Opracowanie