Pomoc w Internecie – nowa odsłona strony dla pokrzywdzonych

Tagi: , , , ,
Strona internetowa pokrzywdzeni.gov.pl

Fot. Archiwum

Ofiary przestępstw zasługują na szybkie i skuteczne wsparcie ze strony państwa. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało modernizację popularnej strony www.pokrzywdzeni.gov.pl.

Od lat priorytetem działań Ministerstwa Sprawiedliwości jest poprawa sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem. Cel ten, obok podejmowania licznych akcji edukacyjnych, realizowany jest również przy pomocy publikacji zamieszczanych na utworzonym przed trzema laty portalu www.pokrzywdzeni.gov.pl. Na portalu zgromadzono w jednym miejscu wszelkie informacje, jakich może potrzebować ofiara przestępstwa, przede wszystkim zaś dokładne wskazówki na temat tego, gdzie taka osoba znajdzie fachową pomoc.

Od początku uruchomienia stronę odwiedziło kilkaset tysięcy użytkowników, zaś co miesiąc zagląda na nią średnio ok. 7 tys. osób. Z uwagi na to zainteresowanie przedstawiciele Ministerstwa zdecydowali o modernizacji portalu – tak, by stał się jeszcze bardziej przyjazny i w pełni odpowiadał oczekiwaniom pokrzywdzonych. Projekt nowego serwisu powstał we współpracy z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zaś jego wykonanie dofinansowano ze środków unijnych.

Nowe oblicze wsparcia

W nowym kształcie strona działa od 22 września br. jej zaletą jest stonowana szata graficzna i przemyślana, niewielka ilość zakładek na stronie głównej, co sprawia, że portal jest przejrzysty i prosty w obsłudze.

Na jego stronie głównej, obok uzupełnianych na bieżąco informacji w dziale „aktualności”, można znaleźć zakładki dedykowane poszczególnym rodzajom przestępstw, np. przemocy domowej czy wypadkom komunikacyjnym. takie rozwiązanie ma ułatwić użytkownikom identyfikację sytuacji, w której się znaleźli. Po otwarciu każdej z zakładek użytkownik dowiaduje się najpierw o informacjach podstawowych charakterystycznych dla danego rodzaju przestępstwa, następnie otrzymuje wskazówki dalszego postępowania, wreszcie może zapoznać się z adresami placówek zajmujących się świadczeniem pomocy. Nowością na portalu jest zakładka „dla dzieci”, w której zamieszczono informacje o prawach i obowiązkach najmłodszych ofiar przemocy bądź jej świadków.

Zaletą „odnowionej” strony www.pokrzywdzeni.gov.pl jest to, że publikowane informacje napisano prostym, nieprawniczym językiem, dzięki czemu są one zrozumiałe dla przeciętnego obywatela. Zapoznając się z nimi, poprzez lekturę przykładów „z życia wziętych”, każdy użytkownik może jednocześnie stwierdzić, czy jest osobą pokrzywdzoną, a jeśli tak, to jakiego rodzaju przestępstwem. Ofiary przestępstw dowiadują się również, co mogą zrobić, by zmienić swoją sytuację, w tym jakie dokumenty i do których instytucji należy złożyć. Na stronie udostępniono gotowe wzory, np. pozwu, apelacji, skarg czy wniosków. Strona pozwala również na szybkie wyszukanie najbliższej placówki pomocy, organizacji pozarządowej, policji, ośrodka pomocy społecznej, izby przyjęć lub sądu. Portal zawiera ich adresy oraz mapkę z ich dokładną lokalizacją.

 Internet z pomocą
Statystyka korzystania ze strony www.pokrzywdzeni.gov.pl w okresie od 1 stycznia 2011 do 18 października 2011 r.• Odwiedziny: 65 870

  • Odsłony (ilość otwartych zakładek i dokumentów na stronie): 205 016
  • Średni czas spędzony na stronie: 2 minuty 19 sekund
  • Liczba nowych odwiedzin: 79,23 proc.
  • Sposób dotarcia użytkownika na stronę:
    – 70,12 proc. – poprzez wyszukiwarki,
    – 15,82 proc. – witryny odsyłające,
    – 14,06 proc. – odwiedziny bezpośrednie.

Coraz częściej szukający pomocy trafiają na stronę www.pokrzywdzeni.gov.pl przez odesłania ze strony internetowej stowarzyszenia „Niebieska Linia” (6,9 tys. odwiedzających, czyli ok. 10 proc.), również strony internetowe sądów powszechnych, prokuratur, policji, Ministerstwa Sprawiedliwości, urzędów miejskich, fora internetowe czy choćby przez popularny portal społecznościowy Facebook. W sumie użytkownicy korzystali z odesłań z 465 różnych stron internetowych.

W trosce o bezpieczeństwo odwiedzających portal, zwłaszcza osób dotkniętych przemocą w rodzinie, administratorzy strony udostępnili przycisk, który umożliwia pokrzywdzonemu natychmiastowe opuszczenie strony. obecnie trwają prace nad wprowadzeniem opcji, która pozwoli na jednoczesne usunięcie z komputera użytkownika historii przeglądania portalu. Wszystko po to, aby oprawca nie dowiedział się, że jego ofiara szuka pomocy. – Mamy nadzieję, że strona stanie się głównym źródłem informacji dla pokrzywdzonych w Polsce. Teraz jest bardziej przejrzysta, użyteczna, ma rozszerzone informacje i pozwala łatwo dotrzeć do placówek, w których pokrzywdzony otrzyma pomoc– mówi Marzena Kruk, wicedyrektor Departamentu Praw Człowieka w Ministerstwie Sprawiedliwości. Strona ma być jednym z elementów systemu pomocy poszkodowanym, który wzmocni pozycję ofiar, zwłaszcza dotkniętych przemocą w rodzinie. Statystyk odsłon zmodernizowanej strony jeszcze nie ma, choć do Ministerstwa napływają pozytywne opinie jej użytkowników. Zainteresowani przekazaniem swoich uwag mogą skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na www.pokrzywdzeni.gov.pl.

Internetowe działania Ministerstwa Sprawiedliwości pozytywnie oceniane są przez organizacje pozarządowe zaangażowane w tzw. Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw, a więc prowadzące, dofinansowane przez resort, wojewódzkie ośrodki pomocy dla pokrzywdzonych. – Funkcjonowanie przyjaznej i łatwej w odbiorze dla tzw. zwykłych obywateli strony internetowej przekłada się na lepszą pomoc pokrzywdzonym. Zaletą portalu jest jego interaktywność, ma on również przydatną wyszukiwarkę oraz ciekawą zakładkę dla dzieci – mówi Urszula Paździerz z Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „AGA PE” w Lublinie. Elżbieta Jacewicz z toruńskiego stowarzyszenia „Azyl na Rzecz Pomocy Kobietom i Dzieciom Ofiarom Przemocy” dodaje: – Strona jest bardzo przydatna, wiele osób przyznaje, że właśnie dzięki niej znalazło nasz ośrodek.

Można lepiej?

„Odnowiona” strona dedykowana osobom pokrzywdzonym ma spore szanse stać się przyjaznym i podstawowym kompendium wiedzy dla ofiar przestępstw w Polsce. Być może warto w przyszłości rozważyć, czy – zgodnie z opiniami niektórych użytkowników portalu – jeszcze bardziej nie uprościć terminologii używanej w zamieszczanych informacjach, albo też opisu poszczególnych haseł. Serwis www.pokrzywdzeni.gov.pl nie jest przecież inicjatywą dla profesjonalistów, stąd założyć można, że nie wszyscy jego użytkownicy będą rozumieć takie terminy jak np. „powództwo adhezyjne” czy „przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece”.