Aplikacje prawnicze

Tagi: ,
Aplikacje prawnicze w pytaniach i odpowiedziach - Katarzyna Czajkowska - Matosiuk

Fot. C.H. Beck

Katarzyna Czajkowska – Matosiuk – „Aplikacje prawnicze w pytaniach i odpowiedziach” (wznowienie)

Czwartego wydania doczekała się praca absolwentki WPiA UW oraz Szkoły Głównej Handlowej, obecnie doktorantki na WPiA UW. Trzytomowa publikacja, jak wskazuje sama autorka, jest rezultatem jej doświadczeń z przygotowań do egzaminów na aplikację. Konstrukcja kolejnych tomów jest hasłowa, zaś każdy z nich poświęcono odrębnej gałęzi prawa. Autorka w sposób przystępny opisuje najpierw zagadnienie z danej dziedziny, następnie wskazuje właściwe odpowiedzi na pytania egzaminacyjne, które tego zagadnienia dotyczą (pytania, które padały na egzaminach, względnie takie, które paść mogą). Odpowiedzi zawierają wskazanie właściwej podstawy prawnej, jednak omówienia zagadnień niestety nie zawsze są pełne. Mankamentem książki jest brak podania źródeł – autorów i prac, z których pochodzą np. definicje. Nadto zabrakło podziału zagadnień na mniejsze jednostki redakcyjne, inną wadą jest brak indeksu rzeczowego.

Przydatną pomocą są natomiast dołączone do każdego z tomów płyty CD. Pierwsza zawiera teksty ustaw z dziedzin prawa, których znajomość jest wymagana na egzaminach. Na drugiej zamieszczono łacińskie sentencje pomocne również w zrozumieniu instytucji współczesnego prawa. Trzecia płyta zawiera encyklopedię prawa z hasłami niezbędnymi do swobodnego poruszania się choćby po literaturze prawniczej.

Pomimo kilku mankamentów, książka może być pomocna w przygotowaniach do egzaminów na aplikację radcowską, adwokacka i notarialną. Niestety, z uwagi na prawie całkowite pominięcie dorobku orzecznictwa, nie jest to praca godna polecenia Czytelnikom bardziej wymagającym.

Wydawca: C.H. Beck, tom I – s. 1094, tom II – s. 1088, tom III – s. 824, cena 89 zł (każdy tom)

Recenzje przygotował