Wieczysta Księgi w Internecie – dla wszystkich

Tagi: ,

Strona internetowa Elektronicznej Księgi WieczystejMinisterstwo Sprawiedliwości uruchomiło bezpłatny system umożliwiający przeglądanie rejestrów Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych za pośrednictwem Internetu.

Począwszy od 16 czerwca br. każdy obywatel, znając numer księgi wieczystej, może zapoznać się z jej zawartością bez konieczności złożenia wizyty w Wydziale Ksiąg Wieczystych odpowiedniego sądu rejonowego. Wystarczy „wizyta” na stronie internetowej http://ekw.ms.gov.pl. W dniu udostępnienia systemu do powszechnego użytku zanotowano ok. 100 tys. odwołań do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. – Cieszę się, że podjęte przez nas działania z jednej strony ułatwiły życie obywatelom, a z drugiej odciążyły pracowników sądów – skomentował Krzysztof Kwiatkowski, szef resortu sprawiedliwości.

Dostęp on-line umożliwia przeglądanie informacji z ponad 12 mln ksiąg zapisanych w elektronicznej bazie danych (z ogółu 18,8 mln ksiąg istniejących). Wdrażanie programu Nowa Księga Wieczysta rozpoczęło się w październiku 2003 r. i współfinansowane jest ze środków europejskich. W formie elektronicznej założono już ok. 2,6 mln ksiąg, zaś ok. 9,5 mln ksiąg funkcjonujących w formie papierowej zostało przemigrowanych do systemu NKW.

System obejmuje dziś 243 z 347 wydziałów ksiąg wieczystych. 1 lipca br. rozpocznie się ostatni etap ich informatyzacji – NKW zostanie wdrożona w pozostałych 104 wydziałach prowadzących księgi. Od 1 października br. będą one zakładane wyłącznie w postaci elektronicznej, zaś migracja ksiąg funkcjonujących dotychczas w postaci papierowej zakończy się w 2013 r.