Poradnik dla dziennikarzy

Rzetelne przygotowanie dziennikarza do pracy w sądzie ma ogromne znaczenie dla przekazywanych przezeń informacji.

sadowe-abc---poradnik-_fmt

Relacjonowanie procesów, pozyskiwanie informacji z akt postępowania to nie tylko wypełnianie informacyjnej roli mediów. To także edukowanie społeczeństwa oraz odpowiedzialność za przekazywane treści, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony prawem gwarantowanych interesów stron uczestników postępowań oraz dobra wymiaru sprawiedliwości.

„Sądowe ABC – poradnik dla dziennikarzy” – opracowanie Zespołu ds. Standardów Komunikacji w Sądach, złożonego z przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Sądownictwa, wydano z myślą o dziennikarzach, zwłaszcza tych, którzy pracą w sądzie nie zajmują się na co dzień. Publikacja w sposób uporządkowany i przystępnym językiem przekazuje podstawowe informacje, przydatne nie tylko podczas relacjonowania rozpraw, ale także w codziennych kontaktach z rzecznikami prasowymi. Dziennikarz dowie się m.in. jak uzyskać dostęp do akt sprawy, zgodę na rejestrację obrazu lub dźwięku z rozprawy czy też uzasadnienie wyroku.

Podkreślić należy, że opracowanie nie tylko podpowiada, jak uzyskać pożądane przez dziennikarza efekty, ale także cytuje przepisy, na których należy się oprzeć, np. składając wniosek o dostęp do akt sprawy. To niezaprzeczalny walor edukacyjny poradnika.