Prawa człowieka na dużym ekranie

Tagi:
Kadr z filmu „Karawana kobiet”

Fot. Watch Docs

Najlepsze dokumenty poruszające tematykę praw człowieka, dyskusje panelowe z krytykami filmowymi, wystawy fotografii i instalacje artystyczne. Tak zapowiada się IX edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs 2011. 

Festiwal Objazdowy Watch Docs to okazja do nadrobienia filmowych zaległości dla wszystkich tych, którzy nie pojawili się na grudniowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Watch Docs, jednym z dwóch najważniejszych na świecie eventów filmowych poświęconych prawom człowieka. Festiwal Objazdowy, który w tym roku zawita do ok. 40 miast, od 2003 r. organizowany jest przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Społeczny Instytut Filmowy, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami oraz innymi instytucjami kultury. Instytucje współorganizujące festiwal w poszczególnych miastach wybiorą filmy z repertuaru X edycji warszawskiego MFF Watch Docs.

Wśród najlepszych światowych dokumentów wyświetlanych w tym roku warto wymienić brytyjski obraz „Wrogowie ludu”, ukazujący bolesną drogę do prawdy o ludobójstwie Czerwonych Khmerów w Kambodży czy rumuński film „Autobiografia Nicolae Ceausescu”, zmontowany z niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych przedstawiających prywatne życie dyktatora. Podczas festiwalu warto też zobaczyć „El Sicario” Gianfranco Rossiego, obraz będący spowiedzią mafijnego egzekutora z Meksyku, a także dokument „Coraz bliżej Tanji” opowiadający historię Holenderki zwerbowanej do maoistowskiej partyzantki FARC działającej w kolumbijskiej dżungli.

Organizatorzy festiwalu w poszczególnych miastach opracują też własny program imprez towarzyszących, wśród których nie zabraknie spotkań z ekspertami, dyskusji panelowych, wystaw fotografii, koncertów i spektakli. Pokazy filmowe będą odbywać się przez cały rok. Start w marcu 2011 r. Więcej na www.watchdocs.pl.