Egzaminy zawodowe: Laptop na sali

Na egzaminach adwokackim, radcowskim i notarialnym w 2011 r. – obok tradycyjnych papierowych arkuszy – pojawią się komputery.

Wykorzystanie własnego sprzętu komputerowego przez zdających będzie możliwe wyłącznie przy rozwiązywaniu zadań z części od drugiej do piątej egzaminu adwokackiego i radcowskiego oraz zadań z drugiej i trzeciej części egzaminu notarialnego. Możliwość pisania egzaminu na komputerze będzie fakultatywna, zaś jego część pierwsza w postaci testu w dalszym ciągu będzie rozwiązywana odręcznie.

Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości na stronie internetowej www.ms.gov.pl udostępnił wersję testową aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych. Ostateczna wersja aplikacji, ze względów bezpieczeństwa, zostanie udostępniona zdającym w dniu egzaminów na pendrive’ach.

Osoby, które zdecydują się na rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych przy użyciu komputera będą korzystały z własnych laptopów. – Pisemną informację o wyborze sposobu rozwiązywania zadań należy złożyć przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej lub jego zastępcy. W przypadku wyboru rozwiązywania zadań od drugiej do piątej części egzaminu radcowskiego przy użyciu własnego sprzętu komputerowego należy ponadto złożyć pisemne oświadczenie o akceptacji warunków związanych z użyciem tego sprzętu – mówi Małgorzata Gołębiowska z MS.

Na stronie internetowej Ministerstwa znajdują się odpowiedzi na pytania użytkowników, którzy przetestowali aplikację oraz wskazówki, do których warto zastosować się w dniu egzaminu (np. odinstalowanie zbędnych programów mogących spowalniać działanie aplikacji). Z zebranych dotychczas oświadczeń wynika, że do egzaminu przy użyciu komputera może podejść nawet 90 proc. zdających.