20 milionów wejść

16 czerwca br. minął rok, odkąd Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwiło przeglądanie treści ksiąg wieczystych przez Internet. Na dzień przed tą datą zarejestrowano dokładnie 19.782.664 wejść na stronę http://ekw.ms.gov.pl, za pomocą której można przeglądać księgi prowadzone w formie elektronicznej. Elektroniczny dostęp możliwy jest dla każdego, warunek to podanie numeru konkretnej księgi.

Każdego dnia system EKW rejestruje średnio 58 tysięcy internetowych wejść. – Zainteresowanie, jakim cieszy się internetowy dostęp do elektronicznej księgi wieczystej, jest dowodem na to, jak bardzo oczekiwanym było uruchomienie tego rodzaju usługi. To także dowód na rewolucję informatyczną, z jaką mamy do czynienia w wymiarze sprawiedliwości – mówi minister Krzysztof Kwiatkowski.

Kolejnym etapem, po wprowadzeniu informatycznego systemu ksiąg wieczystych oraz uruchomieniu internetowego dostępu do niego, będzie informatyzacja samego postępowania wieczystoksięgowego. Zgodnie z rozwiązaniami, nad którymi pracuje resort, notariusze dokonujący czynności podlegających wpisowi do ksiąg zostaną zobowiązani do ich prowadzenia w formie elektronicznej.

Obecnie notariusze dostarczają do wydziałów wieczystoksięgowych ok. 60 proc. wszystkich spraw. Wprowadzenie elektronicznej biurowości pozwoli na pominięcie w postępowaniu wieczystoksięgowym czasochłonnych i kosztownych doręczeń pocztowych, a tym samym uprości i usprawni obrót prawny.