Prawa człowieka na kinowym ekranie

Tagi: ,
Family Portrait in Black and White, reż. Julia Ivanowa

Materiały prasowe

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. 11. Edycja Festiwalu rozpocznie się 8 grudnia w Warszawie. W ciągu 10 dni festiwalowa publiczność obejrzy 90 filmów z całego świata.

WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Społecznego Instytutu Filmowego. Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowane zostaną najlepsze światowe filmy, wyprodukowane w latach 2010 – 2011 i dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka.

– To przede wszystkim filmy dokumentalne. Mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania wynikającą ze społecznego odbioru sztuki dokumentu jako wiernej rejestracji rzeczywistości. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka – mówią organizatorzy festiwalu.

W tegorocznym konkursie o nagrodę WATCH DOCS o zwycięstwo walczyć będzie 18 filmów wybranych spośród 1200 zgłoszeń z całego świata. Wśród nich znakomicie przyjęty na festiwalu w Locarno „Tahrir: Plac Wyzwolenia” Stefano Savora, będący dokumentalnym zapisem marcowych wydarzeń, które wstrząsnęły Egiptem oraz mający swoją premierę na tegorocznym festiwalu Hot Docs w Toronto „Zamek” Massimo d’Anolfiego i Martina Parentiego.

Na tegoroczny program filmowy festiwalu składają się również cztery repertuarowe sekcje stałe: „Chcę zobaczyć” (przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów znajdujących się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka), „Zbliżenia” (w tym roku zaprezentowane zostaną filmy poruszające zagadnienia związane ze światem arabskim), „Dyskretny urok propagandy” (projekcje wojennych filmów propagandowych z krajów byłej Jugosławii) oraz „Nowe filmy polskie” (najciekawsze polskie dokumenty społeczne ostatniego sezonu). Podobnie jak w ubiegłych latach festiwalowa publiczność będzie miała szansę uczestniczyć w spotkaniach z twórcami prezentowanych na WATCH DOCS filmów, ich bohaterami oraz z ekspertami w dziedzinie praw człowieka. W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się również trzydniowa międzynarodowa konferencja „Prawa człowieka: współczesny stan dyskusji”, w której udział wezmą m.in. prof. Wiktor Osiatyński i Robert Badinter.

Wstęp na wszystkie pokazy, które będą odbywać się w Warszawie (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, kina: Muranów i Kultura, Stara Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego) oraz na inne wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny. Program festiwalu i konferencji można znaleźć na stronie internetowej www.watchdocs.pl.