Dozór elektroniczny w Internecie

Www.dozorelektroniczny.gov.pl – to adres uruchomionej przez resort sprawiedliwości strony internetowej poświęconej Systemowi Dozoru Elektronicznego.

Witryna powstała po to, aby wszyscy zainteresowani odbywaniem kary w Systemie Dozoru Elektronicznego mogli w jednym miejscu znaleźć wszelkie interesujące ich informacje.

Dzięki nowej stronie klienci systemu, czyli osoby które chciałyby odbywać w nim karę bądź np. ich bliscy, dowiedzą się m.in.: jakie są warunki odbywania kary w Systemie Dozoru Elektronicznego, czym jest dozór elektroniczny, kiedy rozpoczyna się odbywanie kary, a także czym grozi naruszenie zasad odbywania kary w SDE.

Na stronie, w jednym miejscu umieszczone zostały treści podstawowych aktów prawnych wprowadzających System Dozoru Elektronicznego oraz przepisy regulujące jego funkcjonowanie. Można tu znaleźć m.in.: informacje dotyczące ustawy o odbywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w tym systemie, czy rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu oraz szczegółowych warunków odbywania kary.

Każdy kto odwiedzi witrynę znajdzie tam również Informator zatytułowany „Dozór elektroniczny jako nieizolacyjny system wykonywania kary pozbawienia wolności”. W jasny, przejrzysty, ale i szczegółowy sposób zostały w nim opisane informacje dotyczące funkcjonowania Systemu Dozoru Elektronicznego, a także odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące jego funkcjonowania.

Ze strony można również pobrać wzór wniosku do sądu o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary w Systemie Dozoru Elektronicznego, czy też wzór oświadczenia osób pełnoletnich. Uruchomiona witryna jest aktualnie w budowie. W najbliższym czasie jej zawartość będzie sukcesywnie uzupełniana o kolejne informacje.

– System Dozoru Elektronicznego rozwija się w Polsce coraz bardziej dynamicznie. Zależy nam, aby zarówno osoby, które mogą odbywać w nim karę, ale i sędziowie, którzy podejmują decyzje w tym zakresie mieli łatwy dostęp do przejrzystych i szczegółowych informacji – mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.